Pagan Federation International Pagan Federation International Forum Index Wiccan Rede Magazine

Ce sunt eu?

New topic   Reply to topic Pagan Federation International Forum Index => Romanian language forum
 
Previous :: Next  
Author Message
Daniel szekely Post number 22277 Posted: 27th October 2015     Subject: Ce sunt eu?
La aproape 40 de ani, absolvent a doua facultati (UMF 2007 si UBB psihologie2014), artist de profesie, sportiv de cand ma stiu(practicant de arte martiale), o personalitate plina de contradictii si paradoxala, luptator pentru drepturile animalelor si iubitor de natura, fascinat pana la mistic de tot ce inseamna padure, considerat usor anomalic de catre societate tocmai datorita ierarhiei valorice dar in general respectat de catre anturaj, pasionat de tot ce inseamna fitoterapie si viata rustica. Macinat de contradictia launtrica intre un Dumnezeu creator bun creionat de catre crestinism pe care o parte din mine il cauta si intre o realitate impartiala si cruda guvernata de legi ce transced notiunea de rau si bine obisnuiesc sa ma plimb in padure, acolo este singurul loc unde am senzatia ca isasi entitatea padurii este vie si imi vorbeste, imi imaginez uneori o lume posthuma in care eu contopit cu fiintele dragi mie (in mare parte animale ce le-am pierdut) bantui sub forma de vant prin paduri (scenariul asta imi trece prin minte mai ales primavara cand padurea este de un verde crud si toamna). Asadar ma intreb uneori ce sunt eu?, m-am nascut cu ajutorul forcepsului dupa un travaliu de aproape 12 ore secondat fiind de pe cladirea vecina de catre o cioara (imaginea de care isi aduce aminte mama), toata viata am fost urmarit de ideea de sarpe ca si totem pana cand datorita cainelui meu (care m-a invatat ce inseamna iubirea neconditionata) am inceput sa am notiunea de caine si lup sau alte canine, foarte apropiate de "ghidul animal". Acum cand constientizez ca nimic din ce ne este drag nu este etern, cand fiecare despartire lasa urme adanci in conceptele mele vis-a-vis de viata ma intreb din nou: Ce sau cine sunt eu?
Morgana Post number 22317 Posted: 25th November 2015     Subject:
View user's profile
Welcome to PFI Daniel,

Could you introduce yourself on the INTRODUCTIONS page? If possible in English [Very happy]

Thanks,
Blessings,
Morgana
Daniel szekely Post number 22449 Posted: 11th January 2016     Subject:
Acum stiu sigur, SUNT NEOPAGAN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! si cred ca defapt am fost intotdeauna dar n-am vrut sa recunosc [Very happy]
Show:   
New topic    Reply to topic Pagan Federation International Forum Index => Romanian language forum
Show YouTube films

All times are GMT + 1 hour
Overviews
  New posts :: Recent posts :: 24 hour digest :: Search

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum

 

Admin

phpBB 2.0.23 © 2001-2008 phpBB group