Pagan Federation International Pagan Federation International Forum Index Wiccan Rede Magazine

Antik Viking Rün Ay Takvimi MS.1000

New topic   Reply to topic Pagan Federation International Forum Index => Turkish language forum
 
Previous :: Next  
Author Message
Reneeredbird Post number 22575 Posted: 1st March 2016     Subject: Antik Viking Rün Ay Takvimi MS.1000
View user's profile


"Morgana'nın da daha önce paylaşmış olduğu makalenin çevirisidir. Oldukça ilgi çekici olduğunu söylemeden geçemeyeceğim." [Smile]

Bu tropikal yılın uzunluğu veya artık yıl bilgisine dayanmayan ayın 19 yıllık Meton döngüsüne dayalı daimi bir takvimdir. Basitçe, Kış Dönümünden sonraki Ay'ın ilk kez dolunay olduğu tarihle başlar. Bugün hala kullanılabilir.

Özellikle ilk dolunay, herkesin hatırlayabileceği önemli bir Kelt bayramı olan "Disting" tarihini işaret eder. Günleri aylara göre ayıran merkezi takvim döngüsünden farklı olarak, tablet her iki tarafı aşağı doğru akan çift taraflı bir yazı kaydeder.

İlk satırda, ilk 16 yıl Genç Futhark'ın 16 Rünü kullanılarak düzenlenir, geri kalan üç yıl ise "Arlaug, Tvimadur ve Belgthor"
özel rünler vardır.
İkinci satırdaki yazıda ise, birçok gün Ay döngüsünün 19 yılıyla ilişkilendirilmiş sembollerden biriyle işaretlenmiştir. Haftanın günlerine ait rünler yıldan yıla değişiklik gösterir ve Yeni Ay döngü içindeki o yıla ait belirlenmiş günde ortaya çıkar.

Meton döngüsü adını Atinalı Meton'dan alan 19 güneş yılının 235 Ay döngüsüne (iki ardışık yeni Ay arasında geçen süre) veya 254 sidereal Ay döngüsüne (sabit bir yıldız konumuna bağlantılı olarak Ay'ın aynı konumu tekrar almasına kadar geçen süre) eşit olduğu döngüdür. Meton döngüsü güneş yılıyla lunar ay arasındaki ilişkiyi tanımlar. Yunan gök bilimci Meton Atina'daki Akropolis'in yakınlarında bulunan Pnyx (Pıniks) tepesinde M. Ö. 432 yılında yaptığı gözlemlerinin sonuçlarından yola çıkarak daha sonra Meton döngüsü olarak adlandırılan hesaplamaları yapmıştır.[1]
[1] Wikipedia, Meton Döngüsü

Webmistress and PFI Turkey FB Page Editor
Renee REDBIRD E-MAIL: reneeredbird::at::paganfederation.org
Show:   
New topic    Reply to topic Pagan Federation International Forum Index => Turkish language forum
Show YouTube films

All times are GMT + 1 hour
Overviews
  New posts :: Recent posts :: 24 hour digest :: Search

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum

 

Admin

phpBB 2.0.23 © 2001-2008 phpBB group