Pagan Federation International Pagan Federation International Forum Index Wiccan Rede Magazine

WEB: "Impreunez perechile" 100% fara impozite

New topic   Reply to topic Pagan Federation International Forum Index => Romanian language forum
 
Previous :: Next  
Author Message
Ursus Post number 21084 Posted: 7th August 2014     Subject: WEB: "Impreunez perechile" 100% fara impozite
View user's profile
„Împreunez perechile” 100% fără impozite

Alina Patraşco
Ziarul de Gardă, Nr. 479 (17 iulie 2014)

Suferinţele sufleteşti legate de despărţirea iubiţilor, de „legarea cununiei” sau chiar de eşec în business se anunţă a fi probleme rezolvate la 100%. Cel puţin aşa declară ghicitoarele şi tămăduitoarele care plasează anunţuri în ziare şi pe site-urile publicitare. Toate cer plata în avans şi au tarife de sute de lei pentru ghicit sau prezis viitorul, dar şi pentru aflarea trecutului, toate garantează reuşita descântecelor, dar nu încheie contract şi nu eliberează bon de casă.
„Împreunez perechile, descânt de infertilitate, singurătate, întoarcerea iubitului “– aceste anunţuri plasate pe paginile web specializate oferă şi „garanţie 100%”. Mai mult decât atât, pentru împreunare, tratament de alcoolism sau eliminarea duşmanilor, aparent, nu e nevoie ca toţi participanţii la proces să fie alături. Important e să vină o persoană cu poza oricărei alte persoane de care este interesată să o atragă sau să o respingă şi problema omului e ca şi rezolvată. Totul însă costă. Iar banii se plătesc fără bon de casă şi fără taxe, deci fără garanţii în acte, doar în cuvinte.

Aflarea trecutului contra cost

Îşi atribuie forţe supranaturale, vorbind despre ele la superlativ. „Sofia, ghicitoare foarte puternică” promite că rezolvă probleme de „nemergere, băutură. Întoarce iubitul — iubita pe poze, pe nume la orice distanţă şi multe altele. GARANŢIE 100%”. Tamara promite şi mai mult: „prezic prezentul, viitorul”, ghicind „cu ajutorul: 1. Cărţilor de Tarot 2. Ghicitul pe cartea de viaţă „Zodia” 3. Cafea”. Pe unele site-uri există un compartiment special, intitulat „preziceri”, unde apar zilnic de la 10 la 30 de anunţuri ale acestor clarvăzătoare.
Am apelat telefonic, în calitate de potenţială clientă, mai multe ghicitoare. Deşi în anunţuri îşi indică doar numerele de telefon mobil, atunci când le apelezi îţi indică şi adresele: vrăjitoarea Valentina ne-a invitat pe bulevardul Traian, nu departe de ea, pe bulevardul Dacia stă clarvăzătoarea Tamara, ghicitoarea Maria stă în sectorul Buiucani al capitalei, „baba Lena” spune că locuieşte chiar lângă biserica Ciuflea, iar „baba Daria” oferă ajutor celor care pot ajunge la Vatra. Prezicătoarele Sofia, Victoria, Inna şi Oxana nu mi-au dat adresa din prima, deoarece au considerat că nu sunt sigură că vreau să-mi ghicească, dar mi-au dat o speranţă, spunând că atunci când mă voi decide, să mă înscriu în prealabil şi voi afla adresa.

Cât costă vizita la ghicitoare

Le-am întrebat pe rând despre costuri. Costul unei vizite poate varia de la 50 până la 150 de lei. Dar după prima vizită şirul de vizite ulterioare devine lung şi nedeterminat numeric. Pentru fiecare vizită ulterioară urmează să fie achitate suplimentar serviciile de dezlegare şi de descântec acordate, sumele ajungând de la 500 până la 900 de lei. Unele dintre prezicătoare au refuzat sa-mi spună la telefon cât costă vrăjitoriile. Mi-au răspuns că nu îmi pot spune costul fără a mă vedea personal. „Noi suntem ca medicii, mai întâi veniţi şi daţi analizele şi apoi vă spunem boală”, a explicat ghicitoarea Valentina.
Ghicitoarele nu mai ţin oamenii la uşă ca pe timpuri. Acum, contra plată, se oferă şi serviciul de programare telefonică. Cei care au bani şi necesitatea de a-şi prezice viitorul, dar şi de a-şi afla trecutul (dacă şi l-a uitat cineva) se pot programa şi intra la ora stabilită, fără a sta la coadă. Ghicitoarele dau preferinţă celor care se programează, majoritatea dintre ele îţi cer să le suni cu cel puţin o oră înainte de vizită. Nici lor nu le mai place mulţimea adunată sub uşă, pentru a nu atrage atenţia autorităţilor.
Le-am întrebat despre garanţia efectului vrăjilor. Toate m-au asigurat că e vorba de efect 100% . Însă toate garanţiile au fost verbale. Am îndrăznit să întreb despre bonul de plată. „Nimeni la noi nu dă aşa ceva“, a afirmat clarvăzătoarea Tamara. O altă vrăjitoare, Maria, mi-a spus că, dacă nici la unele magazine nu se dau bonuri de casă, de ce ar da clarvăzătoarele pentru banii încasaţi.

„Boala” poate fi tratată cu 900 de lei

Am decis să merg personal să văd ce „boală mi se prezice” şi cât mă costă „tratamentul”. Am contactat-o pe una dintre prezicătoare. Nu m-a mirat insistenţa ei de a mă invita să-i fac o vizită. M-a primit într-un apartament simplu, dar nu sărăcăcios. Avea un aer greu şi nu arăta prea salubru. Vrăjitoarea nu era singură, pe la picioare i se învârtea un pisoi. Şi clarvăzătoarea semăna cu o pisică egipteană, având părul lins, strâns într-un coc, ochii înguşti. Mă privea, menţionând în mod repetat: „Eu cred că aţi venit cu intenţii serioase, să rezolvaţi problema, dar nu aşa pur şi simplu”.
Consultaţia m-a costat 100 de lei ghicitul în cărţi şi încă 20 de lei „jocul hârtiuţelor”. Rezultatele nu s-au lăsat mult aşteptate, potrivit ei, îmi „toarnă în prag” şi vecinii din stânga, şi vecinii din dreapta, iar o „damă de inimă” îmi face vrăji. Pentru dezlegarea vrăjilor mi-a cerut 900 de lei, întrebând imediat: „Ai ceva, acum, cu tine bani? ”. Spunându-i că nu am bani cu mine şi adăugând că e o sumă mare pentru familia mea, mi-a reproşat: „Doar nu ţi-am cerut mii de lei”. Apoi mi-a explicat că sunt clienţi de la care suma cerută pentru dezlegarea vrăjii e şi mai mare. Pentru 900 de lei un medic începător trebuie să muncească două săptămâni, chiar dacă tratează oamenii autorizat şi plăteşte impozite.

O profesie ignorată de legislaţie

Legislaţia R. Moldova nu reglementează în niciun fel această activitate. Clasificatorul profesiilor înregistrate în R. Moldova nu include noţiunile de „ghicitoare”, „prezicătore” sau „clarvăzătoare” printre cele 6821 de ocupaţii înregistrate oficial. Nici instituţiile de învăţământ licenţiate nu oferă cursuri de prezicători, vrăjitori, ghicitoare, or în lista disciplinelor din Nomenclatorul specialităţilor pentru pregătirea cadrelor în instituţiile de învăţământ superior şi mediu de specialitate nu există asemenea noţiuni.
Legislaţia din R. Moldova nu-i obligă pe prezicători să activeze în baza patentei de întreprinzător sau sub altă formă. Astfel, ei nu sunt puşi să prezinte bonuri sau să elibereze facturi fiscale. Veniturile acestora rămân neimpozitate, iar statul nu oferă mecanisme de protecţie celor care s-ar putea considera prejudiciaţi de către clarvăzători. La Inspectoratul Fiscal am fost informaţi că în prezent nu există nicio pârghie de a impune impozitarea ghicitoarelor.
În România, în anul 2010, a avut loc o tentativă de a impozita vrăjitoarele şi de a proteja persoanele înşelate de acestea. A fost propus un proiect al Legii Vrăjitoriei, respins de deputaţi.

Sursa:
http://www.zdg.md/stiri ... ara-impozite
Show:   
New topic    Reply to topic Pagan Federation International Forum Index => Romanian language forum
Show YouTube films

All times are GMT + 1 hour
Overviews
  New posts :: Recent posts :: 24 hour digest :: Search

You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum

 

Admin

phpBB 2.0.23 © 2001-2008 phpBB group